П’ятниця, 18 Липня, 2025
spot_img
More

    Цікаве

    Розпочинаються найбільші світові змагання роботів RoboCup 2025

    Зрелищный робофутбол: как стандартная платформа меняет игру Робофутбол, стандартна платформа. Джерело: RoboCup 2023

    Щороку влітку проходить знакова подія у сфері робототехніки – RoboCup. Тисячі команд, що працюють над створенням роботів та програмуванням їх поведінки, збираються в одному місці щоб подивитись на роботи інших і похизуватися власними. Цьогоріч традиційний захід RoboCup 2025 проходить з 17 по 21 липня в Сальвадорі, Бразилія. Захід розділено на кілька категорій:

    Футбол

    Мабуть, найбільш освітлена в пресі частина змагань в першу чергу через те, що тут є елемент справжнього спорту. В свою чергу футбольна ліга поділяється на ряд категорій:

    • Гуманоїди. Найскладніша ліга, а через те – найменше схожа на справжній футбол. Ходіння на двох кінцівках наразі все ще є важкою задачею для роботів, що вже казати про слідкування за ситуацією на полі, командною взаємодією, чи застосування футбольних прийомів для подолання перешкод. Крім того, роботи для цього виду змагання мають покладатися лише на ті «органи чуттів», які має людина. Задача дійсно складна, тому в ній змагаються не слабкі духом люди. З іншого боку, такі спеціалісти потім зможуть знайти собі роботу в компаніях, що займаються розробкою комерційних роботів.
    • Стандартна платформа – усі команди використовують однакову модель робота, вдосконалюючи лише його програмну частину. В цьому році використовується робот NAO6 від Aldebaran. Попри те, що NAO6 виглядає як дитяча іграшка, це повноцінний робот, що пересувається на двох ногах. Гуманоїдна будова дозволяє виконувати доволі видовищні прийоми по відбиванню м’яча воротарем. Якщо ви маєте відношення до програмування, то зможете належно оцінити роботу, яку проробили учасники змагання.
    • Середній розмір – команди розробляють роботів самостійно, є обмеження по розміру, вазі і набору датчиків.
    • Малий розмір – роботи розробляються самостійно з дотриманням обмеження по розміру і вазі, ситуація на полі фіксується централізованою системою спостереження SSL-Vision, кожна команда має центральний комп’ютер, який отримує дані з цієї системи, аналізує їх і керує усіма роботами своєї команди на полі за допомогою бездротового зв’язку. В якості м’яча виступає м’яч для гольфу. Через те, що гравці цієї ліги не мусять тримати рівновагу і пересуватися за допомогою такого складного механізму, як ноги, це сама динамічна ліга.
    • Моделі віртуальної симуляції – немає ніякого фізичного поля, є програмне віртуальне поле, а команди розробляють моделі поведінки з м’ячем і командної взаємодії. Поділяється на дві суб-ліги: 2D і 3D.

    Порятунок

    Порятунок має два основних направлення. Перше – міський порятунок під час катастроф і надзвичайних ситуацій. Сценарій розроблено для тестування планування, використання різних датчиків і картографування місцевості. Друге – симуляція, більше орієнтований на планування і організацію роботи різних служб під час надзвичайних ситуацій, а також на розробку реалістичних симуляторів надзвичайних станів і стихійних явищ, що для них характерні.

    Юніор

    Освітня програма для дітей від молодшої школи до студентства. Займається наданням інформації, проведенням лекцій, наданням інструментів для роботи і допомагає знаходити однодумців для об’єднання зусиль.

    Промислові роботи

    Мабуть, найбільш комерційно затребуване направлення, напрацювання якого починають використовувати в житті вже зараз. Наразі має єдине змагальне направлення – логістика. Надається імітація складу, де роботи мають якнайефективніше переміщати товари в залежності від затребуваності, обсягу, дисперсності і інших параметрів.

    Домашні

    Направлення орієнтоване на створення універсального домашнього робота-помічника, як в фільмі «Я, робот». Набір тестів направлено на відпрацювання орієнтації роботів у домашній нестандартизованій обстановці, їх взаємодії з людьми, картографування приміщення, система комп’ютерного бачення і адаптивна поведінка.

    Літаючі роботи

    Новинка 2025 року, запропонована бразильським оргкомітетом для #RoboCup2025. Включає в себе стартовий майданчик, три наземних бази для посадки і зльоту, і дві підвішені бази. Звертаю увагу, що мова йде не про FPV, яким керує людина, для якої таке завдання не є проблемою, а повністю автономний робот, який самостійно контролює підтримання в повітрі, розпізнавання навколишніх об’єктів і визначення напряму руху. Наразі ця ліга не прийнята в офіційний набір змагань, але оргкомітет в Бразилії пропонує включити її в постійну програму для змагань в наступні роки. Ідея вдала, адже літаючі дрони і роботи вже використовують і в доставці посилок (наприклад, Amazon), і в російсько-Українській війні.

    Залишається незрозумілим, чому досі немає ліги самокерованих авто, адже моделі для таких роботів ентузіасти будують навіть на платформі звичайної Raspberry Pi.

    Офіційну трансляцію можна переглядати на Twich.

    RoboCup 2025 є важливою подією в світі робототехніки, що допомагає залучати до розробки робототехніки молоді таланти, обмінюватися ідеями та тестувати свої розробки на практиці. Багато компаній допомагають потенційним командам розробників, надаючи власні платформи. Також передові компанії, що розробляють роботів і системи комп’ютерного бачення, активно шукають молодих спеціалістів на таких заходах. Тож, нехай переможе сильніша команда робототехніків!

    Latest Posts

    Останні новини

    Stay in touch

    To be updated with all the latest news, offers and special announcements.