Квітень — ідеальний час для обрізки, адже кущ ще не встиг повністю прокинутися, а значить, перенесе цей процес легко. Головне — знати, які саме гілки потрібно видалити, а які залишити.
Починати варто з уважного огляду куща. Старі гілки, яким уже чотири і більше років, смородині не приносять користі. Вони темно-коричневі, кора на них може бути потрісканою, а ягід на них з кожним роком усе менше. Саме їх слід видаляти в першу чергу, щоб рослина не витрачала сили даремно.
Щоб всередині куща не було застою повітря і він отримував більше сонця, слід також видалити всі тонкі, криві та спрямовані всередину гілки. Залишати потрібно 5-7 найсильніших пагонів: кілька молодих світло-сірих та кілька дворічних коричневих із гладкою корою. Після обрізки зрізи обовʼязково потрібно обробити садовим варом, щоб запобігти зараженню.

Ще один важливий момент – обрізка верхівок. Якщо вкоротити залишені гілки на 10-15 см, це змусить смородину випустити нові бічні пагони, на яких незабаром зʼявляться плодові кисті. Але важливо не перестаратися: якщо зрізати більше третини довжини, рослина витратить сили на відновлення, а не на завʼязь.
Після обрізки кущі потрібно підживити. Гарним варіантом буде розчин суперфосфату (40 грамів на 10 літрів води) та деревної золи (по склянці під кожен кущ). Фосфор зміцнить кореневу систему, а калій зробить ягоди більшими та солодшими.
Багато хто помилково обрізає смородину “на кільце”, тобто зрізає гілки впритул до основи. Робити так не варто – краще залишати пеньки довжиною 2-3 см. Це дозволить зберегти сплячі бруньки, з яких можуть піти нові сильні пагони.
Чорна, червона та біла смородина обрізаються по-різному. Чорна плодоносить на молодих пагонах, тому її можна омолоджувати радикально, вирізаючи багато старих гілок. А ось червона та біла формують ягоди на трирічних і чотирирічних гілках, тому тут обрізку проводять обережніше, прибираючи лише старі гілки.

Якщо все зробити правильно, уже влітку смородина буде густішою, а завʼязі – вдвічі більше. До збору врожаю гілки просто гнутимуться під вагою ягід, а самі плоди стануть ще більшими та солодшими!
noviydoctor.com