Чи знаєте ви, що ваш темперамент може вплинути на те, який тип харчування буде найбільш ефективний для скидання ваги? Тут піде мова не про «дієти», а скоріше про те, як побудувати харчовий план для схуднення з урахуванням характеру і типу особистості, щоб вам було якомога простіше його дотримуватися. Як тренера, так і дієтологи перед роботою часто складають психологічний портрет клієнта, щоб підібрати раціон або навантаження, які не будуть йти всупереч з характером людини. Психологічний підхід іноді є визначальним у випадку з схильністю до РХП (розладів харчової поведінки).
Меланхолік
Визначальною рисою меланхоліків є перфекціонізм. Вони ідеалісти, які хочуть, щоб все було певним чином, і засмучуються, коли це не так. Як для себе, так і для інших, меланхоліки ставлять високі вимоги та падають духом, коли їх не вдається дотримуватися. Меланхолікам забороняється зважуватися кожен день, щоб не втратити мотивацію.
Люди меланхолійного темпераменту повинні слідувати чіткому і структурованому плану харчування. Харчування, що включає щоденне чітке меню, може здатися обмежувальним і складним для інших людей, але меланхолік доб’ється успіхів завдяки такому підходу. План харчування, що містить зважування порцій для кожного прийняття їжі в день, був би ідеальним.
Довгі дієти можуть посилити їх меланхолійний песимізм. Тому меланхоліку краще використовувати періодизацію в харчуванні та не дотримуватися дієти понад 3 тижнів.
Найчастіше саме меланхоліки схильні до розладів харчової поведінки (булімія, анорексія).
Флегматик
Флегматик може стати дуже емоційно прив’язаним до їжі та знаходити їжу втішною як емоційно, так і фізично. З цієї причини дуже важливо, щоб флегматик при схудненні вибирав барвисту, апетитну, візуально смачну їжу. У раціоні флегматика обов’язково має бути місце для улюблених страв, тому, що він знаходить велику втіху в цих улюблених продуктах і йому буде важко обійтися без них. Як і меланхолік, флегматик — це холодний темперамент, він найбільш чутливий до солодкої, сирої та солоної їжі.
Холерик
Холерик часто дуже активний і відчуває більше проблем з недобором ваги, ніж з надмірною вагою. Холерики дуже функціонально ставляться до їжі. Вони часто дуже зайняті, щоб їсти, і коли їдять, то швидше для забезпечення себе енергією і підтримки життєвих функцій, або тому, що вони насправді голодні.
Оскільки холерик не стає дуже прив’язаним до їжі, він також може досягти успіху в харчуванні, яке містить чергування однієї й тієї ж їжі без змін раціону. Саме холерикам може підійти раціон без особливих надмірностей і «смачненького».
З-за того, що холерики часто поспішають, вони також можуть вживати велику кількість фастфуду. Вони не замислюються про те, що вони їдять, тому частиною дієтичних потреб холерика буде зміна їх раціону і робота не з кількістю їжі, а з її якістю та користю. Найчастіше холерикам підходять часті прийняття їжі невеликими порціями.
Сангвінік
Сангвінік не любить структуру і прагне «плисти за течією» життя і слідувати своєму власному ритму або ритму відповідно до пор року або циклів денного світла. З-за цього строгий план харчування зовсім не варіант. Випадок вписування раціону в денну калорійність з різноманітністю продуктів — кращий варіант для сангвініка.
Найчастіше сангвінікам доводиться міняти раціон досить часто, оскільки одноманітність може призвести до зривів.
Сангвініки, які бажають зберегти струнке тіло, повинні уважно і строго стежити за компонентами, що входять в ту чи іншу страву, і не зловживати надто калорійними інгредієнтами.
Варто зазначити, що дуже рідко зустрічаються «чисті» типи темпераменту, тому ви цілком можете поєднувати в собі як запальність холерика, так і пасивність меланхоліка. Теорія про поділ типу харчування за видами темпераменту — відносна і не скасовує того, що раціон повинен бути повноцінним і збалансованим. Крім того, принцип схуднення рівний для всіх — менше споживати, більше витрачати. Специфіка темпераменту швидше визначає психологічну «готовність» до процесу схуднення та вибір методів для максимально комфорту.
glamour.kyiv.ua