Кадр з презентації WWDC 2025. Джерело: Apple
Цього року WWDC 2025 — щорічної конференції Apple для розробників — не принесла жодних революцій. Звісно, вона завжди була більше про можливості для розробників програмного забезпечення у шести (!) операційних системах, якими керує зараз Apple, ніж про нові пристрої чи їх можливості. Варто відзначити, що це була найкоротша за часом презентація за останні десять років — зазвичай вони тривають 2 години і більше, цього року презентація тривала півтори години. Про Apple Intelligence, яку гучно анонсували минулого року (і яку ніхто так і не побачив), майже нічого не було — замість неї звучала нова концепція Visual Intelligence. Про кодування всіх операційних систем роками випуску (iOS 26 замість iOS 19) стало відомо ще до WWDC. А головною новиною конференції, мабуть, став анонс уніфікованого дизайну Liqiud Glass для всіх платформ. Ця колонка не про те що, власне, презентували. А про думки, які вся ця презентація у мене викликала і чим для мене відрізнялась від попередніх.
1. Найкоротша презентація за останні 10 років
Найдовшою була презентація 2015 року — вона тривала 2 години 20 хвилин. Це коли представили iOS 9 та watchOS. Загалом медіанний показник для презентацій становить саме дві години.
2. Майже половину часу приділено iOS (45.9%)
Найменше часу — tvOS (5.8%), і це з урахуванням трейлеру нових прем'єр AppleTV, що тривав півтори хвилини з майже п'яти. Опосередковано це вказує на фокус уваги та важливість для компанії: на першому місці iOS, на другому — macOS, на третьому — iPadOS.
Розподілення часу презентації WWDC 2025 щодо кожної операційної системи. Ілюстрація: gagadget
3. Мабуть, рекордні 18 спікерів
Я нарахував 18 спікерів під час виступу. І це, мабуть, теж є рекордом — минулого року їх, наприклад, було 15 разом з представником Ubisoft. В мене враження, що презентація WWDC — це такий аналог червоного килима в Каннах для Apple. І в компанії культивують якесь внутрішнє змагання, переможці якого отримують свої кілька хвилин світової слави та право зачитати текст на пару хвилин перед телесуфлером. Цього року, певно, кількість таких переможців була більше ніж зазвичай. Або є якась внутрішня інфляція процесу. Можливо, Apple варто щось підкрутити у цій геймифікації для співробітників.
4. Відносно невеликі перегляди за добу
Взагалі після презентації ще не пройшло 24 годин, тому висновки, ніби, зараз робити рано. На момент публікації це 6.6 мільйона переглядів. Але попередні роки інтерес з боку глядачів чи користувачів був потенційно значно більшим. Наприклад, у 2023 році кількість переглядів становила рекордні 20 мільйонів. Теоретично це може вказувати на те, що споживачам презентація цього року була не цікава. А наскільки вона корисна для розробників — кількість переглядів цього не визначає.
5. Gorgeous — новий "Amazing"
Ми всі пам'ятаємо як набридла ця ванільність у презентаціях Apple та зловживання епітетом Amazing (дивовижний), яке започаткував ще Стів Джобс. Тепер, здається, його заборонили якимось внутрішнім документом Apple. А замість нього ми чуємо новий епітет — Gorgeous (чудовий). Який має всі шанси набридати нам наступні кілька років.
6. Перехід на нову, зрозумілу, нумерацію операційних систем
Хоча про нову нумерацію стало відомо раніше, все ж це перша презентація, де нові версії операційних систем вказуються уніфіковано. Хоча видно, що запис блоку про macOS робили раніше і вона згадується як macOS Tahoe, тобто кодовою назвою. Хоча решта операційних систем називаються в презентації вже за новою схемою. Це дійсно зручно для користувача — недарма ми всі досі пам'ятаємо Windows 95 та Windows 98. Бо сьогодні рядовому споживачу зрозуміти, наприклад, коли вийшла 15 версія iOS і скільки пройшло років, важко. А тут — легка прив'язка до зрозумілої шкали з роком. Підтримуємо такий крок.
7. Уніфікований дизайн Liquid Glass (рідке скло)
Попри те, що перемальовування іконок може комусь нагадувати останні роки існування Symbian (коли вона пішла в сенсорні екрани, і я зараз маю на увазі не UIQ), перехід на прозорі елементи інтерфейсу, що отримали назву Liquid Glass виглядає сильним ходом. Не тільки тому, що ця мова дизайну стосується всіх шести операційних систем Apple (що загалом дуже класно вплине на користувацький досвід, бо на всіх пристроях буде єдиний дизайн елементів). Це виглядає сучасно, технологічно та прогресивно. Я впевнений, що прозорі монохромні іконки швидше заважатимуть (бо ми впізнаємо іконки саме за кольоровою схемою та сприймаємо їх як єдине ціле). Монохромний варіант як на кадрі нижче, будуть незручними. Але вся ця напівпрозорість — це крутий хід Apple, як, наприклад, використання в дизайні застосунків анімації Dynamic Island з вирізом екрану для камери. Це створює конкурентну перевагу. І саме на тому полі, де Apple, традиційно, сильна — в дизайні та юзабіліті.
Для тих, хто хоче знати більше
- Колонка редактора: нам вже потрібен тест Тюрінга для людей
- Колонка редактора: припиніть це негайно — що мене бісить в діях виробників смартфонів
- Колонка редактора: еволюція смартфонів мертва, І ми всі це відчуваємо (але мовчимо)
- Колонка редактора: що не так зі штучним інтелектом в смартфонах та ноутбуках
- Колонка редактора: чому я ніколи не припиню називати твітер твітером