Вівторок, 15 Липня, 2025
spot_img
More

    Цікаве

    "Ніяких мультфільмів про ШІ": український стартап Четвертий Закон продемонстрував відео бойового штучного інтелекту в дронах

    "Ніяких мультфільмів про ШІ": український стартап Четвертий Закон продемонстрував відео бойового штучного інтелекту в дронах Кадр з відео TFL. Джерело: The Fourth Law

    Українська оборонна компанія Четвертий Закон (The Fourth Law / TFL) оголосила про перший раунд фінансування від інвесторів з ЄС, США та Канади та презентувала свою головну розробку — модуль автономності TFL‑1. Це рішення дозволяє FPV‑дронам працювати ефективніше у реальних бойових умовах, компенсуючи слабкі місця класичного управління оператором, особливо під час дій у зоні РЕБ та втрати GPS‑сигналу.

    TFL‑1: автономність останньої милі

    Флагманський продукт компанії, модуль TFL‑1, забезпечує дрону можливість самостійно долетіти до цілі на фінальних 500 метрах маршруту. Завдяки бортовому комп’ютеру з AI-алгоритмами система розпізнає рухомі та стаціонарні об’єкти та наводить дрон точно в центр цілі. Це підхід до автономності, який вирішує одразу кілька проблем:

    • долає завади від засобів радіоелектронної боротьби;
    • усуває залежність від прямої видимості та радіогоризонту;
    • знижує навантаження на пілота у стресових умовах.


    Автономний модуль модуль TFL‑1 з ШІ. Ілюстрація: The Fourth Law

    За даними TFL, TFL‑1 збільшує успішність місій у 2–5 разів при збільшенні вартості дрона лише на 10–20%.

    Випробувано на фронті

    Система TFL‑1 вже пройшла бойові випробування у складі ЗСУ. З березня 2025 року її активно використовує 58‑ма ОМПБр. «Система допомагає долати подавлення РЕБ та вражати цілі у складних умовах. Найкраще вона показала себе під час спеціальних місій», — зазначив командир 58 ОМПБр, полковник Руслан Шевчук (Ruslan Shevchuk).

    Амбіції та масштабування

    Модуль TFL‑1 розроблений для масового виробництва: компанія планує випускати сотні тисяч одиниць щомісяця, забезпечуючи інтеграцію на кожен FPV‑дрон. Окрім модулів, TFL пропонує комплекс Лупиніс‑10‑TFL‑1 — БпАК зі ста дронами, станцією управління та допоміжним обладнанням.

    У планах компанії — виведення автономності на нові рівні: від автоматичного бомбардування до автономного зльоту, навігації без GPS та створення роїв дронів. Засновник TFL Ярослав Ажнюк підкреслює: «Масштабована автономність дронів — ключова оборонна технологія цього десятиліття. Ми виконуємо найважливішу роботу в житті, і залучені інвестиції — це лише початок».

    Про компанію

    Четвертий Закон, заснована у 2023 році в Києві, спеціалізується на створенні автономних роботизованих систем. Компанія вже має офіси у США, ЄС та Україні, а її назва відсилає до законів робототехніки Айзека Азімова та пошуку загадкового «Четвертого Закону».

    Показати прес-реліз Сховати прес-реліз

    Четвертий Закон, розробник систем ШІ для FPV-дронів, оголошує про перший раунд фінансування та випуск флагманського продукту TFL-1

    Компанія вперше демонструє відео масового застосування донаведення з ШІ на полі бою та продукти, модуль автономності TFL-1 та БпАК Лупиніс-10-TFL-1, що дають кожному дрону перший рівень автономності

    Київ, Україна; 15 липня 2025 — Четвертий Закон (The Fourth Law / TFL), оборонна технологічна компанія зі штаб-квартирою у Києві, сьогодні оголосила про залучення фінансування від групи венчурних фондів та ангельських інвесторів з ЄС, США та Канади. Перші продукти компанії, модуль автономності TFL-1, та БпАК Лупиніс-10-TFL-1 (денні та нічні) — в рази збільшують успішність місій FPV-дронів, при цьому підвищуючи їхню вартість лише на 10-20%. Це стає можливим завдяки передачі управління дроном на останніх 500 метрах польоту бортовому комп'ютеру, що працює за допомогою алгоритмів штучного інтелекту. Такий підхід автономності "останньої милі" дозволяє подолати завади радіоелектронної боротьби, радіогоризонту та покращити ефективність пілота. Продукт уже успішно застосовується Силами Оборони України.

    За кілька років розробки та випробувань Збройними Силами компанії вдалось розробити унікальну багаторівневу систему штучного інтелекту, що здатна визначати тип стаціонарної чи рухомої цілі та летіти точно в центр, незважаючи на десятки різних перешкод, що зустрічаються в реальних місіях.

    Засновник і CEO компанії, Ярослав Ажнюк, зазначив: «Масово масштабована автономність дронів — це чи не найважливіша оборонна технологія цього десятиліття. Ніхто у світі не розуміє це краще, ніж Сили Оборони України. Ми виконуємо найважливішу роботу в нашому житті, і залучене фінансування від інвесторів є критичним каталізатором для посилення оборонних спроможностей Вільного Світу. Нам знадобиться набагато більше ресурсів, щоб повністю реалізувати потенціал цієї технології та переконатися, що противники демократії та свободи не досягнуть цього швидше».

    Командир 58 ОМПБр Збройних Сил України, полковник Руслан Шевчук: «Пілоти 58-ї окремої мотопіхотної бригади з березня 2025 використовують борти оснащені системою TFL-1, що за цей час показала свою ефективність на полі бою. Вона допомагає долати подавлення РЕБ, захоплювати та вражати ціль в складних умовах. Найбільш якісно демонструє переваги під час спеціальних місій. З нашого досвіду застосування – система, що дійсно працює».

    З моменту свого заснування у 2023 році Четвертий Закон випустив модуль TFL-1, що дає дронам можливості автономного дольоту на останньому відрізку шляху та польоту в круїз режимі. TFL-1 спроєктований так, щоб його можна було виробляти в обсягах сотень тисяч одиниць на місяць, а ціна дозволяла встановити його на кожен FPV-дрон. Крім модулів, Четвертий Закон також постачає Лупиніс-10-TFL-1 — як БПЛА (окремий дрон), так і БпАК (безпілотний авіаційний комплекс), що складається зі ста 10-дюймових FPV-дронів з автономією TFL-1, наземної станції управління та допоміжного обладнання. Ці дрони здатні вражати цілі на відстані до 30 кілометрів, несучи корисне навантаження 1 кг, а на менших відстанях — до 3,5 кг. Окрім платформи Лупиніс, TFL-1 інтегрований у дрони понад десятка великих виробників FPV. Компанія постачає БпАК Лупиніс-10-TFL-1 Силам Оборони та державним замовникам, а самі модулі та ліцензії TFL-1 можуть бути інтегровані та замовлені іншими виробниками БпАК. Продукти TFL пройшли процедуру кодифікації і використовуються десятками підрозділів у Збройних Силах України.

    Четвертий Закон — це компанія-розробник рішень автономності для роботизованих систем, заснована на тезі, що в наступному десятилітті автономні роботи трансформуватимуть багатомільярдні індустрії, включаючи оборону, транспорт, сільське господарство, будівництво тощо. Бачення TFL щодо повної та масштабованої автономії для оборонних FPV-дронів передбачає п'ять етапів автономії:

    1. Донаведення останньої милі (TFL-1)
    2. Донаведення для бомбардування
    3. Виявлення та ураження цілей
    4. Навігація в умовах відсутності GPS
    5. Автономний зліт і посадка

    Після досягнення даних етапів стають можливими та життєздатними продукти другого порядку для сучасних оборонних потреб, включаючи рої та гнізда дронів, носії дронів та повністю автономні перехоплювачі ворожих дронів різних типів — від FPV на оптоволокні до шахедів та крилатих ракет.

    Програмний стек, який забезпечує автономність, включає симуляцію для моделювання та аналізу, функції комп'ютерного зору, навігації та інші, систему управління флотом, все це незалежно від доступу до супутникових систем навігації через GNSS. Це дає можливість відносно легко інтегруватися між платформами: вже невдовзі компанія планує перенести спроможності системи з квадрокоптерів на фіксоване крило, а у майбутньому ці функції можуть бути інтегровані на ракети, наземні та морські дрони. З часом цей досвід буде перенесений на цивільні сфери використання поза обороною, такі як логістика, виробництво, будівництво та інші.

    Нещодавнє фінансування та прискорене впровадження рішення Силами Оборони підтверджують статус Четвертого Закону як одного з лідерів на ринку автономності для роботизованих систем, з фокусом на застосування в оборонному секторі.

    Про Четвертий Закон

    Четвертий Закон / The Fourth Law / TFL – компанія-розробник рішень автономності для роботизованих систем, що наразі зосереджена на створенні масштабованих рішень для оборонних FPV-дронів. Заснована в Києві у 2023 році серійним підприємцем Ярославом Ажнюком, який об’єднав навколо себе групу досвідчених інженерів, галузевих науковців, операторів та ветеранів. Компанія має офіси в США, ЄС та Україні та працює над посиленням оборонних спроможностей Вільного Світу. Її назва є відсиланням до трьох законів робототехніки Айзека Азімова та пошуку загадкового Четвертого Закону.

    Latest Posts

    Останні новини

    Stay in touch

    To be updated with all the latest news, offers and special announcements.